Yapay zeka ile ilgili yeni gelişme: Yapay zeka ekonomiye de el attı!

Yapay zeka kendisine yeni alanlar bulmaya devam ediyor. Bu kez ekonomi alanında görmeye başladığımız ‘yapay zeka‘nın dünya ekonomisiyle ilgili önemli gelişmeler sağlayacağı bekleniyor. Geliştirilen yeni uygulamalar yapay zekayı önümüzdeki günlerde daha fazla göreceğimizi doğruluyor. Peki yapay zeka şimdi hangi alanlarda yerini alıyor?

Amerika’da bankacılık ve finansal hizmetler alanında işlem yürüten çok uluslu bir şirkete göre yapay zeka, dünya ekonomisi için yeniliklere gebe gibi görünüyor.

Teknoloji alanında çoklu platform olan bir ses uygulama, programlama arayüzünün geliştirdiği sohbet robotunun, insanların kullandığı doğal dili anladığı ve özgün içerikler üretebildiği biliniyor. Herkesin büyük bir ilgiyle takip ettiği bu gelişmenin ardından peş peşe haberler gelmeye devam ediyor. Çok uluslu şirket, şimdi de yapay zekanın dünyada ekonomiyi de değiştirebileceğini belirten açıklamalarda bulundu.

Yapay zekanın başarılı olmasının altında yatan nedenler ve gelecekte yaratacağı sonuçlar da dünyada anlatılmaya başlarken; yapay zekanın daha eşitlikçi olması, çabuk hareket etmesi ve teknolojik özellikleriyle önemli bir değişim mekanizması olduğu ifade ediliyor.

Doğal dil yeteneğinin keşfiyle birlikte insanların teknolojiden daha etkili şekilde yararlanmasını sağlayan bu gelişmeler, ilerleyen günlerde daha çok insana hitap edecek. Yapılan açıklamalar da bu durumu doğrular nitelikte. Dünya ekonomisinin 2030 yılına dek 15,7 trilyon artacağı tahmin ediliyor. Ayrıca yapay zekaya yönelik yatırımlar da hızlı bir şekilde artış gösteriyor.

Yapay zekaya yönelik geliştirilen uygulamada, bir milyon kullanıcı ve bir milyar ziyarete üç aylık sürede ulaşıldığı kaydedildi. Bu büyüme hızı ise dünyanın en popüler video oluşturmaya yarayan sosyal medya platformundan 3 kat, ücretsiz fotoğraf ve video paylaşma uygulamasının büyümesinden 10 kat daha fazla.

Yapay zeka, doğal dili algılayarak özgün içerikler üreten hızlı bir büyüme yaratıyor. Ticaret açısından da gelecekte atılımlar yaşanacağı düşünülüyor.

Yapay zeka nedir?

Yapay zekayı, insanlar ve hayvanlar yardımıyla görüntülenen doğal zekanın aksine makineler tarafından görüntülenen zeka çeşidi olarak ifade etmek mümkün. Yapay zeka, görevlerini uygulamak için insan zekasını taklit ediyor ve insandan aldığı bilgileri tekrar ediyor. Bu zeka türünü, kendilerini iyileştirebilen sistemler veya makineler olarak da tanımlayabiliriz.

Yapay zeka nerelerde karşımıza çıkıyor?

Sosyal güvenlik ve navigasyon gibi yaygın olan uygulamaların yanı sıra dil çevirileri, sesli asistanlar, sağlık, e-ticaret gibi uygulamalar ve yardımcı robotlarla hayatımızda yer alıyor. Siber güvenlik ve savunma sanayi gibi sektörlerde de strateji geliştirme konusunda yapay zeka oldukça kullanışlı. Tıp, sağlık, eğitim, tarım, madencilik, medya, bankacılık gibi farklı iş alanlarında da yapay zeka teknolojisi sıkça kullanılıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*