Tuzsuz şampuanları ne kadar biliyoruz? Sizin şampuanınız tuzlu olabilir mi? Peki neden tuzsuz şampuanları tercih etmelisiniz?

Saç temizliği, görünüm açısından olduğu kadar sağlık açısından da çok önemli. Güzel saçlara sahip olmayı istemeyen yoktur. Ancak saç temizliğinde kullanılan şampuan tercihleri de bir o kadar önemli. Çünkü içeriğini oluşturan kimyasallar nedeniyle şampuanlar saça faydadan çok zarar verebiliyor. Saçın doğal yapısını bozdukları gibi deride kepek ve dökülmelere de yol açabiliyorlar. Peki hangi şampuan türü tercih edilmeli?

Son zamanlarda gündemden düşmeyen ve oldukça sağlıklı olduğu belirtilen bir şampuan çeşidi tuzsuz şampuanlar. Saç bakımında kullanılan şampuanlar, doğallığı ve sağlığı korumaya yardımcı oluyor. Ayrıca bu tuzsuz şampuanlar, saçı derinlemesine temizliyor. Kuruma ve sertleşme karşıtı olduklarını de söylemek gerekiyor.

Tuzsuz şampuan nedir?

Tuzsuz şampuan, içeriğinde sodyum lauril sülfat ve sodyum lauret sülfat bulundurmayan bir saç bakım ürünü. Yıpranmış saçları onaran tuzsuz ve sülfatsız şampuanlar, saç tellerini beslediği için canlılık da katıyor.

Organik ve parabensizler

Köpürmesi ve saçı daha çabuk temizlemesi için içerisine konan pek çok kimyasal maddenin aksine tuzsuz şampuanlar, başta sülfat ve tuz olmak üzere birçok kimyasal maddeden arındırılmış. Organik yapıdaki bu şampuanlar, ilaç ve kozmetik sektöründe kullanılan koruyucu bir kimyasal madde olan paraben de içermiyor.

Saçları dolgunlaştırıyor

Yapıları sayesinde tuzsuz şampuanlar, saçın daha hacimli olmasını ve dolgun gözükmesini sağlıyor. Tuzun aşındırıcı özellikleri de olmadığı için bu şampuanlar kaşıntı, kuruluk ve kepek gibi saç hastalıklarının oluşumunu engelliyor.

Tuzsuz şampuanların faydaları neler?

Tuzsuz şampuanlar, doğrudan saç temizliği için rahatlıkla kullanılabilir. Normal şampuanlar ile yıkanan saç telleri, zamanla kurur ve sönük bir görünüme kavuşur. Tuzsuz şampuanlar ise saç tellerini ve derisini yormadan temizler.

Bu şampuanları kullandığınızda saç kremi kullanmasanız da olur. Saçı yağdan ve kirden arındırırmakta üstelerine yoktur.

İnce telli ve kolay kırılan saç tellerine karşı için de tuzsuz şampuanlar tercih edilebilir. İşlem görmüş, boyanmış ve yüksek ısıya maruz kalmış saçların onarımında da tuzsuz şampuanlar etki eder.

Hacimli ve sağlıklı saçlar yaratır

Saçların dolgun ve hacimli görünmesini sağlayan en temel olgulardan olan saç dipleri ve kökleri mutlaka sağlıklı olmalı. Tuzsuz şampuanlar da tam olarak bunu yapıyor.

İçerisinde sülfat ve tuz bulunmayan bu şampuanlar, saçları daha iyi nemlendiriyor. Daha dolgun ve hacimli bir görüntü sağlıyor.

Tuzsuz şampuanlar saçlara doğal bir parlaklık veriyor ve sönük bir görüntünün oluşmasını engelliyor.

Kolay uzama sağlıyor

Saçları kurutmayan ve tellerin de kırılmasını engelleyen tuzsuz şampuanlar, bulundurdukları biotin ile saç dökülmelerini durduruyor.

Saçları güçlendiriyor ve uzamasını hızlandırıyor. Ayrıca kıvırcık ve dalgalı saçların bakımı için de yardımcı.

Saçlar kolay şekil alıyor, parlak ve belirgin yapı veriyor. Saç buklelerinin şekil almasında da oldukça yararlılar.

Tuzlu ve tuzsuz şampuan arasındaki fark nedir?

Tuzsuz şampuanın içerisinde herhangi bir tuz ya da sülfat maddesi bulunmaz. Paraben de içermeyen tuzsuz şampuan sayesinde saçlar kısa sürede doğal hacmini alır. Tuz içermeyen şampuanlar ile saçlar daha dolgun ve güzel görünür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir