Tayvan’dan Türkiye’ye 20 milyon dolarlık daha deprem yardımı

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen ve çevre illerde de büyük yıkıma yol açan depremlerin ardından Tayvan’ın Türkiye’ye yardımı sürüyor.

Tayvan Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Yui, bugün gerçekleştirilen basın toplantısında Tayvan’ın yardımlarının devam ettiğini belirterek, farklı kurumlara verilmek üzere Türkiye’ye toplamda 20.17 milyon ABD doları tutarında ek yardım yapacaklarını ifade etti.

Yui, Tayvan hükümetinin belirlediği bu yardımın 1.17 milyon dolarlık kısmının Ankara Büyükşehir Belediyesine verileceğini, bunun depremzedelere hazır gıda sağlamak üzere mobil gıda kamyonu satın alınması için kullanılacağını söyledi.

Detaylı bir yardım planı yaptıklarını vurgulayan Yui, “Türk Kızılay’ına ise mobil mutfak, mobil çamaşırhane ve mobil duş römorkları satın alınması için 5 milyon ABD doları vereceğiz. Türkiye Engelliler Derneği’ne de gezici hastane koğuşları ve tekerlekli sandalyeler satın alması için 5 milyon ABD doları destek sağlayacağız. Maddi yardımın geri kalan 9 milyon dolarlık kısmını da Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’ne (SGDD-ASAM) göndererek onların deprem bölgelerinde sınıflar ve gezici klinikler inşa etmelerine yardımcı olacağız” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*