Son dakika… Wagner lideri Prigojin’i taşıyan uçak Moskova yakınlarında düştü

Rus devlet haber ajansı, TASS’ın Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’na (Rosaviatsiya) dayandırdığı habere göre, Moskova’dan St Petersburg’a gitmekte olan Embraer ERJ-135BJ tipi özel jet düştü.

Uçağın Moskova’nın kuzeyindeki Tver bölgesinde düştüğü duyurulan uçakta Wagner lideri Yevgeniy Prigojin’in de bulunduğu belirtildi.

‘PRIGOJIN’ ADINDA BİRİ DAHİL, 10 KİŞİNİN TAMAMI ÖLDÜ

Rusya Acil Durum Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yedi yolcu ve üç mürettebat bulunan uçaktakilerin tamamı kazada öldü.. Yetkililer, yolcular arasında “Prigojin” adında bir kişinin de bulunduğunu belirtirken daha fazla ayrıntı vermedi.

ENKAZDAN CESETLER ÇIKARILDI

Rus basınının aktardığı bilgilere göre, Prigojin’in sağ kolu Dmitri Utkin’in de uçakta bulunduğu ve hayatını kaybettiği belirtildi. Enkaz bölgesinde şu ana kadar 10 ceset çıkarıldığı da bildirildi.

İKİNCİ UÇAK İDDİASI

Wagner’den konuya ilişkin yapılan ilk açıklamada, söz konusu uçakta Prijon’in bulunmadığı belirtilerek   “ERJ-135BJ tipi uçak Rus güvenlik güçleri tarafından düşürüldü. Prigojin’e ait 2. uçak ise Moskova’ya indi” denildi.

BEYAZ SARAY’DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın uçak kazası hakkında bilgilendirildiği açıklandı. Ayrıca, “Prigojin’in durumu doğrulanırsa bu hiç kimse için sürpriz olmaz” denildi. 

Prigojin, Haziran ayında başarısızlıkla sonuçlanan isyanından bu yana ilk video konuşmasını iki gün önce paylaşmıştı.

Moskova’ya yürüyüşünün ardından Belarus’a gönderilen paralı asker şefi, kamuflaj giymiş ve elinde bir tüfekle konuşurken çekilmiş görüntülerini yayınladı.

Videoda Afrika’da olduğu görülen Prigojin, Rusya’nın kıtayı “özgürleştirmesinden” de bahsediyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x