Satılık Fahiş Fiyatlı Ev Grafikleri: Konut Fiyatları Rekor Kırarken Ev Satışları Düşmeye Devam Ediyor

TCMB’ye göre konut fiyatları Ocak’ta aylık yüzde 6,9 oranında artarken, yıllık artış yüzde 153,1 oldu. Endeksa verilerine göre de yıllık konut satış fiyatlarındaki artış yüzde 162 oldu. TÜİK’in açıkladığı konut satış verilerine göre de Ocak-Şubat döneminde satışlar yüzde 4,4, yıllık bazda ise yüzde 18 oranında düştü.

Konut fiyatları Ocak’ta aylık yüzde 6,9 arttı. 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 6,9 oranında artan konut fiyat endeksi (KFE), bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 153,1 yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından yapılan açıklamaya göre, aynı ayda yıllık bazda reel olarak ise yüzde 59,1 oranında artış yaşandı.

www.tcmb.gov.tr

Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan Konut Fiyat Endeksi (KFE), 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 6,9 oranında artarak 708,3 seviyesinde gerçekleşti.

Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 153,1 oranında artan KFE, aynı dönemde reel olarak yüzde 59,1 oranında artış gösterdi.

www.tcmb.gov.tr

İstanbul, Ankara ve İzmir’de konut fiyatları 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre, sırasıyla yüzde 6,0, 6,0 ve 5,8 oranlarında artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre, aynı sırayla yüzde 154,4, 156,8 ve 149,9 oranlarında arttı.

www.tcmb.gov.tr

Konut satışları 2023 Ocak-Şubat aylarında yüzde 4,4, yıllık bazda yüzde 18 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye genelinde konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18 azaldı. 

Konut satışlarında İstanbul yüzde 18,7 ile en yüksek paya sahip olurken, İstanbul’u yüzde 10,3 ile Ankara, yüzde 6,3 ile İzmir izledi. 

Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 16 konut ile Hakkari, 30 konut ile Ardahan ve 47 konut ile Tunceli oldu.

İpotekli konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %12,7 azalırken, toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 21,7 oldu. Ocak-Şubat döneminde de ipotekli konut satışları yüzde 11,8 oldu.

Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı, Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %18,8, ikinci el konut satışları da yüzde 17,7 azalış gösterdi. 

Yabancılara yapılan konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27 oranında azaldı. Şubat ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı yüzde 4,2 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı Antalya aldı. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapıldı.

Endeksa verilerine göre Türkiye genelinde Şubat itibarıyla konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı yüzde 162 oldu.

TÜİK rakamlarına göre, yapay zekâ ve veri analizi ile gayrimenkul değerlemesi sonuçlarına ulaşan Endeksa verilerinde Türkiye genelinde şubat ayı itibarıyla konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı yüzde 162 oldu.

Yıllık değer artışı en yüksek olan iller ise sırasıyla Kocaeli, Antalya ve Tekirdağ.

Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 16 bin 515 TL, ortalama konut fiyatı 2 milyon 146 bin 950 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 16 yıl oldu. 

Türkiye genelinde konut satışları şubat ayında bir önceki aya göre %18, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %18 azalarak 80 bin 31 oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*