Petrol, jeopolitik risklerin etkisiyle haftaya yükselişle başladı

Investing.com – Bankacılık sektöründe bir kriz yaşanabileceği endişesiyle sert kayıp veren petrol fiyatları haftaya yükselişle başladı.

ABD’den Avrupa bankalarına sirayet eden likidite sorunu ekonomilerde resesyon yaşanacağı endişesini artırdı. Petrol de bu süreçte azalacak ekonomik faaliyetlerin talebi düşüreceği algısıyla Aralık 2021 sonrası en düşük seviyelere geriledi.

Geçtiğimiz hafta Fed başta olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının fiyat istikrarına odaklanmaya devam ederek faiz artışını sürdürmeleri ve finansal piyasaları destekleyeceklerini açıklamalarıyla risk iştahı bir miktar toparladı. Petrol de geçen hafta düşüşünü durdurdu.

Yeni haftanın ilk işlem gününde Brent petrol %2’ye yakın yükselişle 76 dolardan ham petrol ise 70,60 dolardan işlem görüyor.

Petrolde sene başı kayıp %10

2022’nin ilk çeyreğinde jeopolitik risklerle ralli yapan petrol fiyatı, yılın devamında merkez bankalarının faiz artışlar ve resesyon endişeleri ile düşüşe geçti. 2023’ün ilk çeyreğinde petrol %10 değer kaybetti.

Rusya, jeopolitik riskleri yeniden yükseltti

Rusya Devlet Başkanı Putin, Belarus’a nükleer taktik silah yerleştirme açıklaması NATO ve Avrupa’dan tepki aldı. Taraftarın gerilimi artıracak yaklaşımlarının petrol fiyatlarına yansıması bekleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir