Kulübede Boynundan Zincirlenmiş Halde Bulundu! 6 Kişi Hapis Cezası Aldı

Çin’de bir vlogger’ın boynundan zincirlenmiş vaziyette bir kulübede bulduğu Xiaohuamei’nin görüntüleri infial yarattı. 25 yıl önce kaçırılarak 600 dolara satılan kadının eşi ve kaçırılmasında rol oynayan kişilere 8 ila 13 yıl arasında ceza verildi.

7 Nisan’da görülen davada, adı Xiaohuamei olarak paylaşılan kişinin eşi Dong Zhimin, 40’lı yaşlarındaki kadını kaçırdığı ve kendisine işkence ettiği için 9 yıl hapis cezası aldı.

Ayrıca kimlikleri paylaşılmayan 5 kişiye daha 8 ile 13 yıl arasında değişen sürelerde hapis cezaları verildi.

Olay, Çinli bir vlogger’ın Jiangsu eyaletindeki Xuzhou şehrine bağlı bir köyde yer alan kadının görüntülerini geçen yıl ocakta sosyal medyada paylaşmasıyla gündeme gelmişti. 

Büyük tepki toplayan videoda, kadının köydeki bir kulübede boynundan zincirlenmiş halde tutulduğu görülmüştü.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, Dong, polise verdiği ifadede eşinin şizofren olduğunu ve şiddete meyilli davranışlar sergilediğini, bu yüzden de kendisini kulübeye kitlediğini savunmuştu. Xuzhou’daki yetkililer de Dong’un ifadesini destekleyen açıklamalar yapmıştı.

Xiaohuamei’nin 1998 yılında kaçırılarak bir çiftçiye 600 dolara satıldığı öğrenildi.

Fakat kamuoyunda oluşan öfkenin ardından yürütülen kapsamlı soruşturmada başka detaylar ortaya çıktı.

Buna göre Xiaohuamei’nin 1998’de memleketi Yunnan eyaletindeki evinden kaçırılarak dönemin parasıyla 600 dolara bir çiftçiye satıldığı tespit edildi. 

Kadının, bir yıl sonra da insan kaçakçılığı yapan bir çifte satıldığı belirtildi. Soruşturmada, kimlikleri paylaşılmayan bu çiftin, Xiaohuamei’yi Dong’un babasına sattığı ve ikilinin daha sonra evlendiği anlaşıldı.

Ayrıca Dong’un eşini istismar ederek onu çocuk doğurmaya zorladığı da belirlendi. Buna göre 1999’da ilk çocuğunu doğuran Xiaohuamei, 2011-2020’deyse 7 çocuk daha doğurdu. Xiaohuamei’nin şizofrenisinin bu dönemde ağırlaştığı da bildirildi.

Öte yandan Çin’de Twitter’ın muadili olarak hizmet veren sosyal medya platformu Weibo’daki bazı kullanıcılar, cezayı yetersiz bularak eleştirdi.

Bir Weibo kullanıcısı, ‘Bir kişinin hayatının mahvettiniz, alacağınız ceza bu mu yani?’ dedi.

Bir diğer kullanıcı da ‘O adam 9 ay hapis yatacak ama kadının tüm hayatı mahvoldu’ ifadelerini kullandı. 

Başka kullanıcılar da ülkede genellikle insan kaçakçılığıyla ilgili cezaların 10 yıl civarında olduğuna dikkat çekti.

Birleşik Krallık’ın kamu yayımcısı BBC, bu suçlarla ilgili cezaların artırılması için geçen yıl aktivistlerin kampanya düzenlediğini de bildirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*