Karşılıklı iltifatlar devam ediyor: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan Yunanistan’a ‘Bağımsızlık Günü’ tebriği

ATİNA-

Yunanistan bugün 1821 Osmanlı yönetimine karşı başlattığı 25 Mart Bağımsızlık gününü kutluyor.
Bu amaçla tüm ülkede resmi geçitler düzenleniyor ve Paskalya Bayramı’nın (16 Nisan) habercisi olan “Evangelismos” yortusunun buyurduğu bir şekilde evlerdeki ve lokantalardaki sofralara deniz mahsulleri seriliyor.

Aynı zamanda dini bayram olan 25 Mart günü için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Yunan mevkidaşi Nikos Dendias’a ilettiği kutlama mesajında “İki ülke arasında var olan iyi komşuluk ilişkilerinin gelecekte daha da pekiştirileceğinden emin olduğu; ve ortaya çıkan yeni dinamizme daha fazla katkıda bulunmaya kararlı olduğu” ifadeleri; Yunan basınında birinci günden maddesini oluşturdu.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da aynı gün yayınlanan bir mülakatında, “Türkiye’nin Yunanistan’a açtığı diyalog kapısını kapatamayız” şeklinde konuştu.

Dendias Türkiye’deki deprem trajedisinden sonra başlayan bu yeni süreç için ”Türkiye’nin bize karşı olan parametreleri beklenmedik bir biçimde değişti. Ege’deki ihlaller durdu. Adalar üzerinden uçuşlar yapılmıyor. Tehdit edici ifadeler kullanılmıyor. Yani bizim her zaman diyalog için arzu ettiğimiz bir ortam hüküm sürüyor. O halde Türkiye’nin bu olumlu davranışlarına bizim de aynı oranda bir karşılık verme yükümlülüğümüz var” dedi.

Dendias ayrıca “Türkiye’nin uzattığı anlaşma elini Yunanistan’ın ret etmesi mümkün değildir. Bunun aksi, Yunanistan’ın her zaman arzu ettiği bu ortamı inkar etmiş oluruz” ifadesini kullandı.

Dendias aynı mülakatında “Türkiye ile ilişkilerimizde artık bambaşka bir süreç başlatıldı. 22 Martta Ankara’da gerçekşelen 4.Pozitif Gündem toplantısından sonra ortak bildiri ve benim, Türk meslektaşım Çavuoğlu ile Brüksel’de yaptığım görüşme bu gerçekleri yansıtıyor” görüşünü savundu.

Dendias, Türkiye’nin , Yunanistan’ın BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine vereceği desteğe karşı Yunanistan’ın , Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) genel sekreterliğine Türkiye’nin gösterdiği adaya destek vermesini de buna örnek gösterdi.

Dendias bu konuda “Türkiye’nin Yunanistan’ın adaylığına destek vermesinin çok önemli bir sembolizmi var. Bu, göz ardı edilecek bir sembolizm değildir. Bizim de Türkiye’nin IMO genel sekreterliği için gösterdiği adayı desteklememiz bunun farklı bir örneğidir” şeklinde konuştu.

Denidas son olarak, Yunanistan’ın Mısır, İsrail, İtalya ve Arnavutluk ile başlattığı Deniz yetki alanlarının belirlenmesine yönelik anlaşmaların aynısını Türkiye ile de yapmak istediği arzusunu aynen sürdüreceğini sözlerine ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*