İsrail-Filistin savaşı: Bahreyn ilişkileri kesti, Hamas’tan İsrail’e büyük şok

Cibaliye’deki yıkım ve vahşet fotoğraflarla ortaya çıktı

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı Aksa Tufanı adıyla İsrail’e yönelik başlattığı operasyonun ardından İsrail’in Gazze’ye saldırıları 27. gününde de devam ediyor.

İşte İsrail’in saldırılarında gün içinde yaşanan gelişmeler:

CİBALİYE VE BUREİJ KAMPLARI VURULDU

– İsrail, Gazze’deki 2 mülteci kampını bombaladı. Cibaliye ve Bureij’e düzenlenen saldırılaarda en az 29 kişi vefat etti.

BAHREYN’DEN İSRAİL KARARI

– Bahreyn, İsrail’deki büyükelçisini geri çağırdığını ve İsrail ile tüm ekonomik ilişkilerini durdurduğunu açıkladı. Bahreyn’den yapılan açıklamada, bu adımların “Filistin davasını ve Filistin halkının meşru haklarını” desteklemek amacıyla alınan tedbirlerin bir parçası olduğu belirtildi. Bu kararın ardından İsrail de elçisinin Manama’dan ayrıldığını açıkladı. Bolivya bu hafta Gazze’deki katliamlar nedeniyle İsrail’le ilişkilerini keserken, Şili ve Kolombiya da istişarelerde bulunmak üzere Tel Aviv’deki büyükelçilerini geri çağırmıştı.

ÇİN’DEN GAZZE AÇIKLAMASI

– Çin Dışişleri Bakanı Vang, Gazze’de sivil can kayıplarının her geçen gün arttığına dikkati çekerek, “Vicdanlı ve sorumlu hiçbir ülke, bu trajedilerin sürmesine izin veremez.” dedi.

BM’DEN GAZZE AÇIKLAMASI

– Birleşmiş Milletler (BM): “İsrail’in Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yürüttüğü kara operasyonu, yerinden edilmiş yaklaşık 300 bin Filistinliye insani yardım ulaştırılmasını engelliyor.”

CAN KAYBI 9 BİNİ GEÇTİ

– Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 7 Ekim’den bu yana devam eden İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinli sayısının 9 bin 61’e (3 bin 760’ı çocuk, 2 bin 326’sı kadın) yükseldiği açıklandı.

İSRAİL YİNE OKULU HEDEF ALDI: 5 ÖLÜ

– İsrail ordusu, bu sabah saatlerinde bir kez daha Gazze Şeridi’nde bir okulun yakınını hedef aldı. Gazze Şeridi’nin güneybatısındaki El-Şati Mülteci Kampı’nda binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) ait okulun yakınına düzenlenen hava saldırısında, 5 Filistinli hayatını kaybederken, çok sayıda kişi de yaralandı.

HUSİLER, İSRAİL’İ HEDEF ALDI

– Yemen’deki Husiler, çok sayıda insansız hava aracını (İHA) İsrail içlerindeki birçok hedefe doğru fırlattıklarını duyurdu. Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, X platformundan yaptığı yazılı açıklamada, “(Husilere bağlı) Yemen Silahlı Kuvvetleri, birkaç saat önce çok sayıda İHA’yı işgal altındaki Filistin’de bulunan siyonist varlığın içlerindeki birçok hedefe fırlattı ve hedeflerine ulaştı.” ifadesini kullandı. Gazze’de İsrail saldırıları durana dek askeri operasyonlarının süreceğini belirten Seri, saldırıyı zulüm altındaki Filistin halkının zaferi, Yemen halkı ve ümmetin tüm halklarının istekleri ve çağrılarına icabet için yaptıklarını vurguladı.

HAMAS: İKİ İSRAİL ASKERİ ARACI İMHA EDİLDİ

–  Hamas’ın askeri kanadı Kassam Tugayları, Telegram sayfasından açıklama yaptı. Açıklamada, Gazze’nin kuzeybatısında İsrail’e ait 2 askeri aracın “Yasin-105” tanksavar roketiyle imha edildiği aktarıldı.

RUSYA’DAN İSRAİL’E SOĞUK DUŞ: KENDİNİ SAVUNMA HAKKI YOK

– Rusya’nın Birleşmiş Milletler temsilcisi Vasily Nebenzya, BM Genel Kurulu’nun özel oturumunda yaptığı açıklamada, İsrail’in işgalci bir güç olması nedeniyle kendisini savunma hakkının olmadığını söyledi

ÇATIŞMALARDA 33 GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

– Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) tarafından yapılan açıklamada, 1 Kasım itibariyle İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalarda 33 gazetecinin hayatını kaybettiği aktarılarak, hayatını kaybeden gazetecilerin 28’inin Filistinli, 4’ünün İsrailli ve 1’inin Lübnanlı olduğu belirtildi.

İRAN, ABD’NİN GİZLİ TOPLANTISINI AÇIKLADI

– Khatam-al Anbiya Merkez Karargahı Komutanı, İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Komuta Ağı Üyesi Tümgeneral Gholam Ali Rashid, ABD’nin ikiyüzlü tavır takındığını belirterek, ABD’nin “Savaşın büyümemesi için tedbir alıyoruz.” açıklamasının kesinlikle güvenilir olmadığını söyledi. General Ali Rashid, ABD’nin Gazze’ye silah ve askeri donanım yığmaya devam ettiğini, Amerikalı generallerin İsrailli mevkidaşlarıyla gizli bir üste kara harekatına destek için bir araya geldiklerini ifade etti. Gholam Ali Rashid, Amerikalı üst düzey generallerin, İsrailli mevkidaşlarıyla Tel Aviv’de gizli bir yer altı üssünde kara harekatına destek için bir araya geldiklerini, aldıkları istihbarat üzerinden açıkladı: “İran Silahlı Kuvvetleri, CENTCOM komutanlarının yanı sıra ABD Ordusu ve Donanması’nın da Siyonist rejimin Filistin halkına yönelik acımasız saldırılarını denetlemek ve yönlendirmek için Tel Aviv’deki bir yeraltı üssünde İsrailli komutanlarla bir araya geldiği istihbaratını aldı. Ortaya çıkan durum, ABD’nin bölgedeki savaşı sınırlama iddiasıyla çeliştiğini gösteriyor, kaldı ki işgal altındaki Filistin’e halihazırda binlerce yıkıcı bomba ve füze gönderildi ayrıca İsrail’e kara savaşları için talimat ve destek de sağlanıyor.”

CİBALİYE’DE AĞIR KAYIPLAR

– İsrial’in Gazze’deki Cibaliye Mülteci Kampı’na yönelik bombardımanı onlarca masum hayatı söndürdü. 24 saat içinde iki kez savaş uçaklarına hedef olan bölgede ölü, yaralı ve kayıp sayısının 1000’e yükseldiği bildirildi.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x