Haftaya Bitcoin ve Altın Bu Gelişmeler ile Fiyatlanacak!

Altın fiyatı haftaya başlarken 2.000 doların üzerine çıktı ancak sonrasında derin bir düzeltmeye sahne oldu. Bununla birlikte, Federal Reserve’in güvercin sürprizi, piyasadaki kötü havayla birleştiğinde, altının haftanın ikinci yarısında çekişini yeniden kazanmasına yardımcı oldu. Dijital altın olarak görülen Bitcoin ise altın kadar olmasa da iyi performans gösterdi. Altın ve Bitcoin, küresel finans sektöründe süregelen kargaşanın ortasında gözde varlıklar olarak parlamaya devam ederken, piyasa katılımcıları önümüzdeki hafta küresel getirileri yakından takip edecekler.

Altın ve Bitcoin yatırımcılarının izleyeceği veriler

Çarşamba günü, ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) dördüncü çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyümesini yayınlayacak. Bu veriler bir revizyon olacağından dikkat çekme olasılığı düşük. Cuma günü erken saatlerde Çin’den NBS İmalat PMI ve İmalat Dışı PMI verileri piyasa katılımcıları tarafından yakından izlenecek. Şubat ayındaki belirleyici toparlanmanın ardından, manşet PMI’lardaki bir başka artış, altının yükseliş ivmesi kazanmasına yardımcı olabilir. Bu da dünyanın en büyük altın tüketicisi olan Çin’de iyileşen talep görünümüne işaret eder.

Son olarak, Kişisel Tüketim Harcamaları Fiyat Endeksi (PCE) verileri, hafta sonu öncesinde ABD ekonomik listesinde yer alacak. Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan yıllık Çekirdek PCE Fiyat Endeksi’nin Ocak ayındaki %4,7’den Şubat ayında %4,4’e düşeceği tahmin ediliyor. Bir sonraki FOMC toplantısı Mayıs başında yapılacak ve CME Group FedWatch Aracı, piyasaların Fed’in politika faizini değiştirmeyeceğine dair %60 olasılıkla fiyatladığını gösteriyor. Nisan ayı istihdam raporu ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarının piyasa beklentilerine yön vermesi olası olsa da, beklenenden daha güçlü bir Çekirdek PCE enflasyon verisi şahin Fed tahminlerini geri getirebilir. Bu da hem altını hem de Bitcoin’i geri adım atmaya zorlayabilir.

Bu arada yatırımcılar, karartma döneminin sona ermesiyle birlikte Fed yetkililerinin açıklamalarını yakından takip edecek. Ayrıca, Cuma günkü piyasalardaki panik havası, yatırımcıların bankacılık sektöründeki stres belirtileri için tetikte olduklarını gösterdi. Bu nedenle, altın fiyatı küresel getirilerdeki başka bir düşüşten yararlanabilir.

Altın fiyatı teknik görünümü ve tahmin anketi

Piyasa analisti Eren Şengezer, altının teknik görünümünde şu seviyelere dikkat çekiyor. 2.000 dolarlık alan (psikolojik seviye, statik seviye) geçtiğimiz hafta çatlamaya karşı zorlu bir direnç olduğunu kanıtladı. Bu seviyenin bozulmadan kalması ve küresel getirilerin toparlanması durumunda, altın fiyatının teknik düzeltme yapması muhtemel. Günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi de aşırı alım koşullarına işaret ederek 70’in üzerine çıkmak üzere. Bu senaryoda, 1.960 dolar (eski direnç, statik seviye), 1.940 dolardan (statik seviye) önceki ilk düşüş hedefi olarak hizalanıyor. İkincisinin altında bir günlük kapanış, 1.900 dolara (psikolojik seviye, statik seviye) doğru uzatılmış bir düzeltme için kapıyı açabilir.

Artan yönde, altın 2.000 doların üzerinde istikrar kazanmayı başarırsa, teknik satın alma baskısı güçlenebilir. Bu durumda, sonraki yükseliş hedefleri olarak 2.050 dolar (statik seviye) ve 2.070 dolar (Mart 2022’nin en yüksek seviyesi) görülebilir.

FXStreet tarafından ankete katılan uzmanların çoğu, altın fiyatının yakın vadede bir konsolidasyon aşamasında kalacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte, bir aylık görünüm, ortalama hedefin 1.958 dolar seviyesinde olduğu düşüş eğilimini ortaya koyuyor.

Bitcoin ayıları boğalara karşı üstünlük kazanıyor

Swissquote Bank Ltd baş analisti İpek Özkardeşkaya, Bitcoin’in yüksek riskli bir varlık olduğunu, ancak geleneksel finansa doğru yol aldığına ve kurumsal yatırımcıların giderek daha fazla gemiye bindiğine dair açık kanıtların bulunduğunu belirtiyor. Analist, hala BTC’yi enflasyona karşı bir önlem veya güvenli bir sığınak olarak görmese de bir defaya mahsus düşüşlerin boyutunun zamanla azalmasını bekliyor.

Son birkaç gün içinde, Bitcoin’in yükselişini sürdürmek için mücadele ettiğini gördük. Şimdi piyasa biraz yükseliş zayıflığı gösteriyor ve ayılar avantaj sağlamaya çalışıyor. Önümüzdeki birkaç gün önemli bir geri çekilme getirebileceğini söyleyen kripto analisti Michael Nderitu, bunun nedenini açıklıyor.

Son veriler, Bitcoin’in 28.300 dolar direnç seviyesini geçmeye devam edememesinin yatırımcılar arasında güven kaybına yol açtığını gösteriyor. En son Glassnode verilerine göre şu anda aylık en yüksek seviyede olan madenci çıkışları durumu daha da kötüleştirdi.

Bitcoin madenci çıkışları genellikle bir güven göstergesi olarak kabul edilir. Bunun nedeni, madencilerin genellikle yükseliş beklentileri olduğunda BTC’lerini tutmaları ve düşüş beklentileri olduğunda satış yapmalarıdır. Bu nedenle, Bitcoin mevcut direnç seviyesinin ötesine geçmek için mücadele ettikten hemen sonra bir miktar BTC’yi boşaltmaları şaşırtıcı değil.

Bitcoin madencisi gözlemleri, Glassnode uyarılarına göre BTC’nin son 24 saatteki -119 milyon dolarlık net akışıyla da uyumlu. Bu, 24 Mart’taki -190,5 milyon dolarlık net akıştan ve hatta 23 Mart’taki -342 milyon dolarlık net akıştan biraz daha düşük. Net akışların, satış baskısının da yavaşladığını doğruladığını not etmek önemli. Başka bir deyişle, Bitcoin bu hafta beklentilerin aksine güçlü bir düşüş eğilimi göstermeyebilir. Ancak bu, sonucu hızla değiştirebilecek piyasa olaylarının olasılığına bağlı olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*