EYT’liler bayram ikramiyesi alacak mı? EYT’lilere ödenecek bayram ikramiyesi ne kadar olacak? İlk maaş ne zaman verilecek?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili kanun düzenlemesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda 3 Mart 2023 tarihinde kabul edildi. EYT yasası Resmi Gazete yayımlanarak da resmen yürürlüğe girdi ve EYT’lilerin emeklilik başvuruları başladı.

İlk etapta 2 milyon 250 bin EYT’li hemen emekli olabilecek. Toplamda ise 5 milyon çalışan EYT yasasıyla emeklilik hakkına kavuşacak.

EYT’LİLER MAAŞLARINI NİSAN AYINDA HANGİ GÜN ALACAK?

Mart ayında emeklilik için başvuran EYT’liler Nisan ayının 17’si ile 26’sı arasında emekli sicil numaralarının son hanesine göre belirlenen tarihte maaşlarını alacak. BAĞ-KUR’lular ise Nisan ayının 25 ile 28 arasında maaşlarına alacak.

EYT’LİLER MAAŞ PROMOSYONU ALABİLECEKLER Mİ?

Öte yandan EYT’liler, 3 yıl maaş taahhüdü verdikleri bankadan bir kereye mahsus 8 bin 500 TL’ye kadar varan oranlarda maaş promosyonu da alabilecek.

EYT’LİYE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ İMKANI

Emeklilerin, emekli maaşını taşıdıkları bankalardan düşük faizli kredi alma imkanları da bulunuyor.

EYT’LİLERİN MAAŞLARINA TEMMUZ’DA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Ocak ve şubat ayında hesaplanan enflasyon verileri ile şimdiden 2023 Temmuz ayında emekli maaşına yüzde 30 zam yapılacak.

Ek olarak iki dini bayram öncesi emeklilere ikramiye ödemesi yapılacak. Bayram ikramiyesi geçen yıl 1100 TL olarak belirlenmişti. Bu yıl ise 1500 ile 2 bin TL arasında olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir