Endonezya’da 135 kişinin öldüğü stadyumdaki izdihamla ilgili 1 güvenlik görevlisine 1 yıl hapis cezası verildi

Endonezya’da 135 kişinin hayatını kaybettiği stadyum felaketiyle ilgili, maçın organizasyon komitesi başkanı Abdul Haris, 18 ay ve bir güvenlik görevlisi de ihmal gerekçesiyle bir yıl hapse mahkum edildi. Ölenlerin yakınları, trajik olayla ilgili ülkede verilen ilk kararın, ‘yetersiz ve hafif” olduğu eleştirisi yaptı. Savcılar, Haris için altı yıl sekiz ay hapis cezası talep etmişlerdi.

Doğu Java’nın Malang kentindeki bir stadyumda geçtiğimiz ekim ayında meydana gelen olayda, taraftarların sahayı işgal etmesi üzerine polisin tribünlere göz yaşartıcı gaz atması sonucu 135 kişi hayatını kaybetti. Aralarında 40’tan fazla çocuğun da bulunduğu çok sayıda kişi ezilerek ve boğularak can verdi. Mahkeme başkanı Abu Achmad Sidqi Amsya, Surabaya kentindeki mahkemede “Sanık durumu anlamadı ve acil durum ya da kaos olasılığını küçümsedi” dedi.

Euronews’in aktardığına göre yargıç, güvenlik görevlisi Suko Sutrisno ile ilgili olarak da “Daha önce hiç acil bir durum yaşanmadığı için kaosu öngöremedi. Bir güvenlik görevlisi olarak işini iyi anlamadı.” ifadelerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*