Efsane okul müdürü Nurettin Uzun hayatını kaybetti


İstanbul’un Sultangazi ilçesinde yer alan Eski Habibler Mahallesi’nde bir ilkokula ismini veren Nurettin Uzun 83 yaşında yaşamını yitirdi. Bir süredir hasta olan emektar öğretmen 25 mart cumartesi günü İstanbul’daki evinde hayatını kaybetti.

Nurettin Uzun’un cenazesi bugün Habibler Merkez Camii’nde ikindi namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrası Sultangazi Yayla Mezarlığı’nda toprağa verilecek. Uzun’un cenaze namazı öncesi ismini verdiği okulda bir de tören düzenlenecek.

41 YIL BOYUNCA AYNI OKULDA ÖĞRETMENLİK VE MÜDÜRLÜK YAPTI

Emekli oduğu 2002 yılına kadar tam 41 yıl boyunca Habibler İlköğretim Okulu’nda görev yapan Nurettin Uzun, aynı evde dede, oğul ve torun olmak üzere 3 kuşak mezun etti. 24 Kasım 1990 yılında yılın öğretmeni seçildi. 

HALK İMZA TOPLAYARAK TAYİNİNİ ENGELLEDİ

Göreve başladıktan altı yıl sonra müdür olan ve bu okuldan bir daha ayrılmayan Uzun, birkaç kez tayinini ve emekliliğini istemiş. Ancak Habibler halkı imza toplayarak bunu engellemiş.

Nurettin Uzun emekliye ayrıldıktan sonra Habibler İlköğretim Okulu’nun ismi Nurettin Uzun İlköğretim Okulu olarak değiştirildi.

İlkokul ve ortaokulların ayrılmasının ardından Eski Habibler Mahallesi’nde Nurettin Uzun İlköğretim Okulu’ndan ayrı olarak bir de yeniden inşa edilen Nurettin Uzun Ortaokulu hizmet vermeye başladı.

NURETTİN UZUN KİMDİR?

1940 yılında Erzincan-Kemaliye ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Sivas Öğretmen Okulu’ndan mezun oldu. 31 Ekim 1961 yılında Habibler Köyü İlkokulu’nda göreve başladı. Nurettin Uzun sadece iki derslikli, iki öğretmenli, 90 öğrencili ve 500 nüfuslu bir köy olan Habibler’de halk ile öyle kaynaştı ki halkın arasından biri oldu. Eşi Aysel Hanım’ın köy halkına dikiş nakış kursları açmasıyla maddi açıdan aile bütçelerine katkıları oldu.

YENİ OKULUN VE CAMİNİN YAPILMASINDA ÖNEMLİ ROL OYNADI

Nurettin Uzun yeni okulun yapımında, caminin yapımında, özellikle minarenin yapımında büyük görevler üstlendi. Kendisinin azmi, çalışması halkın ona olan bağlılığını arttırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir