Dişi Hayvanlar Birbirine Erkek Seçmeyi Öğretiyormuş

Hayvanlar aleminde bir gizem daha çözüldü. ABD’deki Florida Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar, dişi hayvanların birbirine erkek seçmeyi öğrettini keşfetti. Araştırmaya göre genç dişi hayvanlar daha deneyimli dişilerin eşlerini seçmesini izlediğini ortaya koyarken böylece nasıl bir eş seçeceklerini öğrendikleri görüldü.

Şimdiye dek bilim insanları, erkekler arasındaki etkileşimlere odaklanırken, dişilerin evrimi şekillendirme biçimi çoğu zaman gölgede kaldı.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre araştırmacılar şu soruyu odağına aldı: Dişiler birbirinden öğrenerek hep benzer erkekleri seçiyorsa doğada neden bu kadar farklı özelliklere sahip erkek hayvan var?

Örneğin, deneyimli dişi daha kırmızı tüylü erkekleri tercih ederek, bir grup içindeki en kırmızı tüylü erkeği seçiyor. Ancak deneyimsiz dişi, bunu izlerken, söz konusu erkeğin kuyruğunun uzun olması nedeniyle seçildiği kanısına kapılabiliyor.

Araştırmacıların gözlemlenen dişilerin davranışlarından yola çıkarak hazırladığı bilgisayar simülasyonları da bu teoriyle tutarlı sonuçlar verdi.

Bulgulara göre genç dişilerin hataları, erkeklerde tek bir çekici özelliğin diğerlerini geride bırakarak öne çıkmasını engelliyor ve zaman içinde dişilerin tercihlerinde değişikliklere bile yol açabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x