Dini cemaatlerin açıklaması Ahmet Taşgetiren’i rahatsız etti

14 Mayıs 2023 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde dinî cemaatlerin, Cumhurbaşkanı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıklaması bazı kişileri rahatsız etti. Bunlardan biri de Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu‘na yakınlığı ile bilinen Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren oldu. Taşgetiren, cemaatlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı desteklemesinden dolayı rahatsızlığını bugünkü yazısında kaleme aldı.

Taşgetiren, cemaatlerin yaptığı açıklamaların “bağlıların iradesini etkileme çabası” olduğunu iddia ettiği yazısında şu ifadeleri kullandı;

“Önce “Menzilciler” açıkladı, ardından da “Meşveretçiler.” Menzilciler, Adıyaman’ın Menzil köyünde başlayıp yayılan bir tarikatın bağlılarını ifade ediyor, Meşveretçiler ise Risale-i Nur camiasından bir grubun.

14 Mayıs seçiminde Cumhurbaşkanı adayı olarak “Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceklerini” açıkladılar.

Açıklamalar kurumsal nitelik taşıyor. Bağlıları ne kadar bağlayacağı, ya da bağlıların bu kurumsal açıklamaya harfiyyen uyup uymayacakları belirsiz. Biliyoruz ki, bu tür merkezi destek açıklamaları tabanda farklılaşmalara ve kimi zaman Merkez’in otoritesinin tartışılmasına yol açıyor. (…)

Bu yapılar “Cemaat – Tarikat” olarak biliniyor ve “dini müesseseler” olarak tanınıyor. Bunlar Diyanet gibi resmi dini yapılar değilse bile, din eksenli yapılar olduğunda şüphe yok. Olan da sonuçta dini bir müessesenin “siyasi tavır” alması anlamına geliyor.

Bir soru şu:

-Bu açıklamalar hangi dini saikle yapılmış olabilir? Yani bu yapıların sorumluları böyle bir açıklamayı yaparak hangi dini hedefe ulaşmayı amaçlamış olabilirler. Mesela bu, insanların İslam’a yönelmesini amaçlayan bir tebliğ faaliyeti midir?

Belli ki değil. Bu “bağlılar”ın iradesini etkileme çabası. Bu çağrının mesela gençlere söyleyeceği sağlıklı bir mesaj yok. Aksine ortada bir cemaatin bağlılarını gütme çabası gibi bir görüntü var ki, o da sadece özgürlüğüne düşkün insanların dinin bu tarzda kullanılmasına yönelik tepkisini doğuracaktır. (…)”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*