Britanyalı fizikçi bilimkurgudaki ışınlanma tekniğini gerçeğe dönüştürdüğünü öne sürdü

Birleşik Krallık’taki Bristol Üniversitesi Kuantum Mühendisliği Teknolojisi Laboratuvarları’nda fahri araştırma görevlisi ve DotQuantum girişiminin kurucu ortağı Dr. Hatim Salih, ışınlanmanın farklı bir biçiminin mümkün olduğunu iddia etti.

Independent Türkçe’nin haberine göre, Quantum Science and Technology adlı bilimsel dergide yayımlanan makalede solucan delikleriyle ilgili yeni bir teorik çerçeve ve hesaplama şeması oluşturan kuantum araştırmacısı Dr. Hatim Salih, bu şema sayesinde laboratuvar ortamında bir solucan deliği inşa etmenin mümkün olabileceğini savunuyor.

Kavram ünlü fizikçi Albert Einstein‘ın alan denklemlerinin özel bir çözümüne dayanıyor ve genel görelilik kuramıyla da tutarlı. Ancak şimdiye dek bu yapılardan herhangi biri gözlemlenmedi veya fiziksel varlıkları doğrulanamadı. Öte yandan Dr. Salih’in “karşı aktarım” (counterportation) adını verdiği yeni çerçeve, uzayda varlığı doğrulanabilir bir köprü kuracak solucan deliğini laboratuvarda inşa etmenin farklı bir yöntemine işaret ediyor.

“İki uçta da bir nevi alıcı ve vericinin var olmasını gerektiriyor”

Bilim insanlarının bugün üzerinde çalıştığı ışınlanma teknolojisi, üzerine kodlanacak kuantum bilgisi için tüm temel bileşenlerin, yani iki uçta da bir nevi alıcı ve vericinin var olmasını gerektiriyor. Bu tür bir teknoloji, gelecekte, kuantum bilgisayarların veya sensörlerin birbirine bağlı olduğu ve kuantum bilgilerini paylaştığı hızlı ve güvenli bir internetin önünü açabilir.

Öte yandan kuantum ışınlanma, bilimkurguda genellikle farklı biçimde tasvir ediliyor. Bilimkurgunun hayal ettiği ışınlanmada “alıcı ve verici” sensörlerin varlığı yok sayılıyor.

“Kuantum yerçekimi teorileri için bir test ortamı olabilir”

Salih, laboratuvar ortamında doğrulanabilir ve gözlemlenebilir bir solucan deliği inşa etmek ve teorisini sınamak için önde gelen kuantum uzmanlarıyla çalıştığını söylüyor:

“Yakın gelecekteki hedef, laboratuvarda fiziksel olarak böyle bir solucan deliği inşa etmek. Bu solucan deliği, rakip teoriler ve hatta kuantum yerçekimi teorileri için bir test ortamı olabilir.”

Öte yandan bu gerçekleşene kadar Salih’in ortaya attığı ışınlanma tekniğinin gerçek olduğunu kanıtlamak mümkün görünmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir