Arkadaşı, Zuckerberg’i anlattı: Üç farklı kişiliği var!

Spotify’ın kurucusu Daniel Ek, halkın yıllar boyunca Mark Zuckerberg’in üç farklı versiyonuna maruz kaldığını söylüyor.

Ek, Salı günü yayınlanan bir haberde Forbes’a, Zuckerberg’in Harvard günlerinde Facebook’u kurmasından bu yana kişiliğinin değiştiğini söyledi. Meta’nın patronunu yıllardır tanıyan Ek, kendi görüşüne göre değil, kamuoyunun Zuckerberg algısına ilişkin değerlendirmesine dayanarak konuştuğunu da sözlerine ekledi.

İsveçli milyarder dergiye verdiği demeçte, dünyanın “Sosyal Ağ Markası” ile ilk kez Jessie Eisenberg’in “Sosyal Ağ” filminde kendisini canlandırmasına dayanan bir kişilikle tanıştığını söyledi. Eisenberg, Akademi Ödüllü filmde Zuckerberg’i mağrur bir dahi olarak canlandırmıştı.

Ek daha sonra dünyanın “Cambridge Analytica ya da ‘kötü Mark’ı” tanıdığını da sözlerine ekledi. Ek, muhtemelen Facebook’un milyonlarca kullanıcının verilerine siyasi veri analiz firması tarafından uygunsuz bir şekilde erişilmesine izin vermekle suçlandığı 2018 Cambridge Analytica skandalına atıfta bulunuyordu.

ZUCKERBERG DAHA SONRA BU FIYASKONUN SORUMLULUĞUNU ÜSTLENDİ

Zuckerberg Mart 2018 tarihli bir Facebook gönderisinde “Facebook’u ben kurdum ve günün sonunda platformumuzda olanlardan ben sorumluyum. Topluluğumuzu korumak için ne gerekiyorsa yapma konusunda ciddiyim,” diye yazdı 

Ancak Ek, Forbes’a bugünün Zuckerberg’inin geçmiş iki versiyondan çok farklı olduğunu söyledi.

“Halka açık kişiliğinde çok daha özgün. Son birkaç yılda çok şey öğrendi ve karnında yeni bir ateş var,” diyor Ek. “Bu muazzam platforma sahip olduğu için sorumlu davranması gerektiğinin farkına vardı.”

Ancak Ek, dergiye eski versiyonların kalıntılarının hala mevcut olduğunu belirtti.

Ek, “Ama hala eski Mark’ın bir kısmı var, herkes ona ‘bu asla işe yaramayacak’ dese de o bir şeyler üzerine bahse giriyor” diye ekledi.

DİĞER PLATFORMLARLA YOĞUN MÜCADELE İÇİNE GİRDİ

Meta’nın CEO’su son birkaç yıldır çalkantılı bir yolculuk geçirdi. Zuckerberg metaverse üzerine yaptığı bahse 40 milyar dolar yatırdı ve TikTok gibi yeni rakiplerin ortaya çıkışıyla da mücadele etmek zorunda kaldı.

Zuckerberg geçen yıl podcast sunucusu Joe Rogan’a Meta’yı yönetirken karşılaştığı baskılar hakkında konuştu.

Zuckerberg Rogan’a “Neredeyse her gün uyandığınızda karnınıza bir yumruk yemiş gibi oluyorsunuz. Şimdi gidip kendimi sıfırlamam ve bu konuda strese girmeden üretken olabilmem gerekiyor.” dedi.

‘VERİMLİLİK YILI’ ADI ALTINDA 11 BİN ÇALIŞANI İŞTEN ÇIKARMIŞTI

Şubat ayında Zuckerberg, 2023’ün Meta için “verimlilik yılı” olacağını duyurdu. Duyuru, Meta’nın Kasım 2022’de 11.000’den fazla personeli işten çıkarmasının ardından geldi.

Meta’nın yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla %11’lik bir artışla 32 milyar dolar gelir elde etmesiyle bu girişimin karşılığını aldığı görüldü.

Zuckerberg’in aynı zamanda yırtık pırtık olmak için de zaman bulduğu görülüyor. Milyarder, jiu-jitsu maçlarında yarışırken madalyalar topladı.

Ek, Forbes’a yaptığı açıklamada Zuckerberg’in dövüş sanatlarına olan ilgisinin hem kendisi hem de şirketi için “dövüş sanatları dünya görüşünü” benimsediği anlamına geldiğini söyledi.

Bir yarışmaya girdiğinizde başka biriyle değil, kendinizle dövüşüyorsunuz, değil mi?” Ek dergiye şunları söyledi. “Sadece kendinizin daha iyi bir versiyonu olmaya çalışıyorsunuz.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x