Amida Höyük’te Artuklu Sarayı’nın doğu surları ortaya çıkarılacak

Hurri-Mitanniler, Urartular, Asurlular, Medler, Persler, Büyük Tigran Krallığı, Romalılar, Sasaniler, Bizanslılar, Emeviler, Abbasiler, Mervaniler, Selçuklular, Artuklular, Eyyubiler, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan höyükte, Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden Prof. Dr. İrfan Yıldız başkanlığında yürütülen kazı çalışmaları sürüyor.

Kazıların 2018’de başladığını belirten Prof. Dr. Yıldız, şu ana kadar Artuklu Sarayı’nın divanhanesi, kabul salonu ve 3 mekanın tamamen ortaya çıkarıldığını söyledi.

Çalışmalarda ısıtma ve soğuk su sistemlerinin tespit edildiğini, çini ve mozaiklerin bulunduğunu anlatan Yıldız, Amida Höyük ile batı surları arasındaki kral yolunu da ortaya çıkardıklarını bildirdi.

Bu yılki ana hedeflerinin Artuklu Sarayı’nı çevreleyen doğu surlarının temellerini ortaya çıkarmak olduğunu söyleyen Yıldız, “Doğudaki surların tüm izleri ortaya çıkarılacak. Onun dışında da alay meydanında çalışmalar devam ediyor. Alay meydanındaki çalışmalar daha çok sondaj şeklinde. Meydanda bir kültür katmanının olup olmadığının tespitine yönelik çalışmalar yapıyoruz” dedi.

Amida Höyük’ün bölge açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Yıldız, milattan önce 7 bin yılından günümüze kadar kesintisiz olarak yerleşimin sürdüğünü söyledi.

Yıldız, “Milattan önce 7 bin yılından günümüze kadar bölgede hüküm süren tüm medeniyetler Amida Höyük’te de hüküm sürmüş. Onlara ait izlere rastlıyoruz. Hurrilere kadar hangi devletlerin burada yaşadığını çok bilmiyoruz ama Hurrilerden itibaren artık şehrin ismini ve hangi medeniyetlerin yaşadığını net olarak biliyoruz. Özellikle İslam devletlerine ait bol sayıda sikke buluyoruz. İslam öncesinde ise bir Bizans sikkesine rastladık ancak çanak çömlek parçaları yoğun şekilde buluyoruz” diye konuştu.

Kazıların ardından Amida Höyük ve Artuklu Sarayı’nın Diyarbakır’ın ve bölgenin önemli turizm merkezlerinden biri olacağını ifade eden Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:

“Amida Höyük, Sur içerisinde önemli bir yerdir. İlk çağlardan günümüze kadar sürekli bölgenin yönetim merkezidir, bölgenin kalbi konumundadır. Dolayısıyla burada çıkan veriler aynı zamanda bölgenin tarihinin aydınlanmasına da ışık tutuyor. Amida Höyük’teki kazılar bittikten sonra turizm potansiyeli çok yüksek olacaktır. Şu anda kazı çalışmaları devam ederken de kısmen ziyarete açık. 14 Ekim’de başlayacak olan Kültür Yolu Festivali ile birlikte bir hafta boyunca Amida Höyük tamamen ziyarete açık olacak. Amida Höyük’te çıkan hem mimari yapı kalıntıları hem veriler bölge turizminin gelişmesine büyük katkı sunacaktır.” (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x