ABD’den Orta Doğu’ya yeni takviye: Hava savunma sistemi gönderiliyor

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), THAAD hava savunma sistemiyle ilave Patriot hava savunma füze sisteminin Orta Doğu’ya gönderileceğini açıkladı. Pentagon, buna gerekçe olarak son günlerde bölgede ABD askerlerine yönelik saldırıları gösterdi.

ABD’nin halihazırda bölgede önemli bir donanma gücü bulunuyor. İki uçak gemisi ve onları destekleyen savaş gemileri bölgede.

VOA Türkçe’nin aktardığına göre Savunma Bakanı Llyod Austin yaptığı yazılı açıklamada, ‘İran ve ona bağlı güçlerin Orta Doğu’da gerilimi artırmalarıyla ilgili’ Başkan Biden’la yaptıkları ayrıntılı görüşmelerin ardından Savunma Bakanlığı’nın bölgedeki pozisyonunu güçlendirmek için ek adımlar atılmasını yönlendirdiğini kaydetti.

‘İLAVE ASKERLERE DE EMİR VERİLDİ’

Austin ayrıca bölgede konuşlandırılmak üzere ilave sayıda askere ‘hazır ol’ emri verildiğini de kaydetti ancak bu sayının ne kadar olduğunu belirtmedi. Pentagon daha önce 2 bin askere bölgede konuşlanmaya hazırlıklı olmaları için ‘hazır ol’ emri vermişti.

Austin bu adımların bölgede caydırıcılıkla ABD güçlerinin koruma gücünü artıracağını ve İsrail’in savunmasına yardımcı olacağını kaydetti.

Ek hava savunma sistemlerinin bölgeye konuşlandırılması kararı Biden yönetiminin İran’la gerilimin azalmasını gerekçe göstererek Ortadoğu’dan hava savunma sistemlerini çekmesinden iki yıl sonra geliyor. Patriot, ABD’nin en gelişmiş hava savunma sistemlerinden biri olarak değerlendiriliyor.

THAAD sisteminde de güçlü radar bulunuyor. ABD’nin bu sistemi 2016’da Güney Kore’ye konuşlandırması Çin’in tepkisini çekmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x